Педагоги – багатство колективу.

Школа – велика родина, яка об’єднує під своїм дахом вчителів, учнів випускників. Основним надбанням будь-якого колективу є, звичайно, його працівники – професіонали, добросовісні, чесні, пунктуальні. Наш колектив не виключення. Хочу згадати про одного з кращих педагогів Користівської загальноосвітньої школи – Шаповал Ліду Філімонівну, вчителя хімії та біології, якої немає з нами 13 довгих років.

На жаль, вона занадто передчасно пішла з життя. Але пам'ять, яку вона залишила після себе – це пам'ять про Людину і Вчителя з великої літери.

Познайомився з Лідою Філімонівною в серпні 1980 року. Після закінчення ВУЗу і призначення мене вчителем фізики і математики в Користівську середню школу Олександрійського району. Приймаючи мене на роботу, директор школи Чалапко Іван Архипович наголосив, що мені необхідно відвідати уроки у Ліди Філімонівни.

Уроки цього вчителя – це шедеври педагогічної ниви, а сам Урок – це основа діяльності будь-якої школи.

Ліда Філімонівна – талановитий, закоханий у свою професію педагог. Наділена невичерпною енергією, вона завжди була у творчому пошуку і працювала з повною віддачею, грунтовно знала свій предмет, вдосконалювала методику його викладання, до того ж мала гарний почерк і чудово співала.

Висока ерудиція, знання основ дитячої психології, уміння і бажання відразу навчити кожну дитину сприяли тому, що її уроки були завжди цікаві та бажані для учнів.

Кожна дитина для Ліди Філімонівни це особистість, здатна до саморозвитку і творчості.

За 30 років роботи на педагогічній ниві я не зустрів педагога з таким арсеналом методичних прийомів, із вмінням організовувати уроки на класичних основах, але з глибокою пізнавальною діяльністю учнів, як робила ця обдарована жінка. Її конспекти уроку – це класика, це еталон для молодих колег. Завжди, незалежно від ситуації, вчителька мала досконалий конспект уроку.

Одного разу, після відвіданого мною уроку хімії, я запитав у Ліди Філімонівни: «Як вдається так організувати урок, як учні мають такий високий рівень знань?» Відповідь проста – продумування кожної хвилинки уроку.

Коли вона викладала матеріал уроку, хімічні сполуки, формули, рішення задач, учні уважно слухали, записували. На не зовсім зрозумілі питання Ліда Філімонівна відразу давала пояснення.

Учні Шаповал Л.Ф. завжди були переможцями як районних так і обласних предметних олімпіад. Проектуючи імідж школяра того часу, вона орієнтувалась на особистість, яка мала набути статусу «творця». Лише творець здатен професійно ставитися до життя, створювати свій життєвий проект, виробляти свій стиль життя.

Визнання і досвід приходять з роками. Відмінник народної освіти, вчитель-методист Ліда Філімонівна мала свою школу молодих педагогів, які змужніли і сьогодні працюють в районі, а також далеко за його межами.

Щирість, людяність, принциповість, пунктуальність, відвертість, чесність – той вічний магніт, який притягує до себе учнів і батьків, колег і просто пересічних людей. Саме ці ділові якості до кінця були внутрішнім станом Ліди Філімонівни.

Родзинкою всієї педагогічної роботи Ліди Філімонівни були доброзичливе педагогічне спілкування, зорієнтоване на актуальні та перспективні потреби учнів. Вміння спостерігати за дітьми, відчувати зміни їхнього душевного стану, розуміти причини поведінки, бути терплячою, гуманною до дітей, поважати їхню гідність, уміти підтримувати як слабку так і сильну особистість, прогнозувати наслідки своїх дій – це її справжнє мистецтво і стиль роботи. За роки роботи в школі Ліда Філімонівна випустила сотні учнів, які зараз працюють в різних сферах нашого суспільства і, переконаний, з вдячністю згадують вчительку як одну з найулюбленіших.

Я певний, всі хто знав Ліду Філімонівну тільки можуть сказати добрі слова на її адресу.

Донька, дружина, мати, сестра - і в усьому така ж справедлива і небайдужа як і на роботі. Її завжди всі любили і йшли за порадою до неї.

Шаповал Ліда Філімонівна нагороджена двома орденами – «Знак Пошани» та «Жовтневої революції». А такого рівня досягти на педагогічній ниві досить складно. Це їй шана і подяка за титанічну працю, за талант, за вічне розумне слово посіяне в серцях і душах учнів…

Проходять роки, але в пам’яті назавжди закарбувалася ця талановита, розумна, завжди щира і усміхнена жінка, готова прийти на допомогу кожному…

В.П.Правий – директор школи,
Заслужений працівник освіти України.

Кiлькiсть переглядiв: 25